Hocalarının izinden gidiyorlar!

Hocalarının izinden gidiyorlar!
Yücel Oğurlu, Uğur Derman ve Ali Ürey

KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi İTİCÜ'de açıldı. Açılışını Uğur Derman, Ali Ürey ve Yücel Oğurlu'nun birlikte yaptığı sergi 16 Haziran'a kadar açık..
Güncelleme: 10:00, 08 Haziran 2012 Cuma

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)’nın kuruluşunun 25. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü kampüsünde Hat, Tezhip ve Ebru sergisi düzenlendi. Sergide vakfın hat, tezhip ve ebru kurslarında ders alan öğrencilerin eserlerinin yanı sıra, kurs hocaları Nazlı DurmuşoğluHalide Dursun ve Ceyhun Oydem'in de eserleri yer alıyor.
Sergi açılışını Uğur Derman, Ali Ürey ve Yücel Oğurlu birlikte yaptı
İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ)’nün katkılarıyla, 2 Haziran'da üniversitenin Eminönü kampüsünde açılışı gerçekleşen sergiye, gelenekli sanatlarda söz sahibi Prof. Uğur Derman, Prof. Dr Zeki KuşoğluEmel TürkmenYılmaz EneşMahmut Peşteliİsmail DündarCemal AkyıldızTülay TaslacıoğluMirhat Topaç gibi önemli isimler de katıldı.
Ali Ürey
Açılışı Uğur Derman, KOCAV başkanı Ali Ürey ve İTİCÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlutarafından yapılan ve 16 Haziran'a kadar açık olan sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışıyla birlikte KOCAV bünyesinde bulunan ve sanat eğitimine devam eden öğrencilere sertifika töreni düzenlendi. Açılış konuşmalarından sonra KOCAV bünyesindeki bu kursların hocaları Halide Dursun (Ebru), Nazlı Durmuşoğlu (Tezhip), ve Ceyhun Oydem'e (Hat) plaketleri verildi.
Kurs öğrencilerinin eserleri de sergide
Sergide eserleri olan öğrenciler, uzun bir sürecin sonunda, belirli aşamalardan geçerek bu konuma geldiler. Ebru kursu öğrencilerinden Gülsüm KarasuBeyhan TokaçMaysa Yumaşova,Bossan YumaşovaAsiye KarakaşTuğba İşler'in eserleri ve Tezhip kursu öğrencilerinden ise, Neslihan ÖnderSümeyye ÖnderYeşim Çam KoçalAyşe KibarBahar Yalçın,Yasemen Peşteli ve İnci Karahan'ın çalışmaları sergiye çıktı.
KOCAV’da ebru atölyesi 2007 yılında Mustafa Hakkı Ertan Hoca’nın gayretleriyle faaliyete geçirilmiş olup, iki sene boyunca Yılmaz Eneş Hoca tarafından da ebru dersleri verilmiş.  Kursta geleneksel tarzda klasik ebru motifleri çalışılmakta. Şu anda ise vakıftaki ebru çalışmalarını Ebru hocası Halide Dursun gözetiminde sürdüren Ebru öğrencileri 7-8 aylık bir çalışma neticesinde eserlerini sergiye çıkardılar.
Hat kursu hocası Ceyhun Oydem ise 2009 yılından bu yana vakıfta ders veriyor. 10 civarında öğrencisi olan kurs, her hafta çalışmalarına devam ediyor.
Bir Tezhip talebesi nasıl adım adım müzehhibe olur?
KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi
Tezhip kursu hocası Nazlı Durmuşoğlu ise KOCAV'da 2008 yılından bu yana tezhip dersi veriyor. Sergide eserleri olan genç müzehhibe adayları 4 yıldır ders alıyorlar.
Benim de bir öğrencisi olduğum bu tezhip kursunun işleyişinden biraz bahsetmek gerekirse; öğrenci ilk olarak stilize edilmiş yaprak, hatayi, penç, bulut, rumi desenlerinin çizimleriyle eğitimine başlıyor ve bu çalışmalardan sonra alıştırma olarak damla formunda ilk serbest kompozisyonu oluşturuyor. Daha sonra kare formunda bir yazı çevresine şikaf halkar dediğimiz teknikle desen yapılıyor. Teknik olarak ise açık kâğıt zemin üzerine boya ve altın çalışılıyor. Bugüne kadar öğrencilerin yaptığı teknik çalışmalar sırasıyla; şikaf halkar, halkar ve tarama halkardır. Bu tekniklerin kullanımıyla, klasik Osmanlı Tezhib'i örnek alınarak oluşturulan kompozisyonlar esere nakşediliyor. Bir diğer ödev ise tarama halkar ve tezhip birleştirilerek Mail Kıta adı verilen; Tezhip sanatında Talik yazının kullanımıyla desteklenen özel formun tezhiplenmesidir. Yazılan yazının meyilli olmasından dolayı ismi Mail Kıta'dır.
Osmanlı zamanında tezhip saraya ait bir sanattı. Ve bir eserin oluşmasında birçok kişi emek sarfediyordu. Desenin yapılması, altınlanması, tahrir, cetvel ve zencerek gibi farklı aşamaları ayrı kişiler yapıyordu. Bu gün ise hepsini bir kişi yapıyor. Öğrenciye eğitim aşamasında altın ezme, geçme (zencerek), murakka yapımı gibi işlerin yapımı öğretiliyor. Bu yüzden eğitim süresi daha uzun ve meşakkatli oluyor. Böylece hocasının gözetiminde uzun yıllar eğitim alan, belirli teknik ve eserlerin tamamlanmasıyla liyakat gösteren öğrencisine hocası tarafından icazet veriliyor.
KOCAV tarafından, İTİCÜ’nün katkılarıyla, üniversitenin Eminönü kampüsünde açılan Geleneksel Hat, Tezhip ve Ebru sergisi 16 Haziran Cumartesi gününe kadar gezilebilir.

Yasemen Peşteli haber verdi
KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi

Bu haber Dünyabizim haber sitesinden alıntıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder